Genel no image

Published on Ekim 13th, 2015 | by Medyum Olcay

0

4444 duası

SALAT-I TEFRİCİYE

4444 defa okunan Salat-ı Tefriciye etkili midir, nasıl okunur, kaç günde bitirilmesi gerekir, nasıl etkiler?

Duânın Türkçe Okunuşu “Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

 

Duânın Mânâsı     ” Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e  (sav)  kusursuz bir salât ve rahmet,mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz.O Peygamber ki,onun hürmetine düğümler çözülür,sorunlar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır,hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine mahaline getirilir.Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır ,güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir .O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir,Allah’ım,onun ehl-i beytine,ashabına da her göz kırpacak civarı zamanda (her  an,saniye ) her soluk alacak zamanda sana bilinen meydana gelen varlıklar sayısınca salât et . ”

Salat bir öbür adı ile Salavat, Peygamberimiz      (S.A. V.)    amaçlı dua etmeyi ifade eder.Bu duada ona hem bir salat,hem bir de selam okunduğu amaçlı buna   “salatü selam”  denir.  “Salat -Tefrîciye”  ise , Allah Rasulü Efendimize sıkıntılardan arınmak amaçlı okunan ve çeşitli cümlelerden meydana gelen salâtü selam demektir.

”  Salat-ı Nariye ”  adı ile de bilinir…

Sıkıntılarından dolayı Peygamberimize salatü selam okuyup dua ederek Allahtan sıkıntılarının defedilmesini istemek hata bir olgu değildir ve umulur ki,Allah onun hatırına bu duaları daha çabuk kabul eder.Yeter ki, talep eden ondan değil,Allahtan istemiş olsun.Zira Allah bizim günde en az on yedi kez , ”   Ya Rab, yalnızca senden destek isteyeceğim”   ahdini tekrarlamamızı ister.Ama biz biliyoruz ki , o rasulünü bir sürü sever ve bizim de onu sevmemizi ister.Biz de şayet sevdiğimizi ona salatü selam okuyarak gösterir ve bunu fırsat tutarak da Allahtan muradımızı istersek daha çabuk kabul olacağını ümit edebiliriz.

Yüce Allah Ahzap Suresi 56.Ayetinde buyuruyor:

” Kesinlikle Allah ve melekleri peygambere bir sürü salavat getirirler. Ey iman edenler! Sizde ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin”

“Kim benim üzerime 1 salavat getirirse Allah onun üzerine 10 salavat getirir .Kim benim üzerime 100 salavat getirirse Allah onun iki gözü arasına nifaktan kurtuluş beratı yazar .Bununla Birlikte ateşten kurtulduguna işaret eden bir saliverilme yazar .Ve kıyamet günü onu şehitlerle birlikte cennete iskan eder”  Hadis-i Şerif…

Görülüyor ki; Allahın ona salat etmesi ,onu bağışlaması,meleklerin salat etmesi bağışlanmasını dilemeleri,müminlerin salat etmesi de derecesinin yüceltilmesi amaçlı dua etmeleri anlamına ciro.Buna göre Peygamberimize salatü selam okumamız bize Allahın bir emridir ve bunu bilerek hiç okumayanların küfre bile girecekleri söylenmiştir.
Gelelim 4444 kez okunmasına…

Belirli sayılarda okunan dualar,zikirler ,salavat,ayetler ve sureler ile ilgili bir dini buyruk bulunmamaktadır.Müslüman aradığı civarı  salavat veya Yasin suresi okuyabilir. ”   Bunu şu civarı okumak sünnettir,farzdır, dinin emridir…”  derse veya bunun gibi inanırsa kocaman bir yanlışa düşer .Bunun Gibi bir inanç olmaksızın,kişisel veya başkasının tecrübesine dayanarak”

Bu civarı okumanın şuna yararı oluyor,oldu”  der ,okur ve öneri ederse bunun rastgele bir sakıncası yoktur.

İmamı Kurtubî Hazretleri şu biçimde buyurduğu söylenmiştir:

” Bir kimse,bir sürü mühim bir işinin veya mühim bir dileğinin gerçekleşmesini ,veya üstünde devam edip duran kocaman bir belanın üzerinden çekilip gitmesi ,kalkması amaçlı  ” Salât-i Tefriciye”  yi 4444 kez okuyup ,bu kutlu Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi fırsat edinse,hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki ,Yüce Allah,o kulunun talep ve muradının olması amaçlı hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir. ”

Tüm bunlara ayrıyeten diyebiliriz ki; Dua bir ibadettir; Yüce Allah’ın Habibim diyerek övdüğü Peygamber Efendimizi  (sav)     fırsat tutarak,onun amaçlı salat etmek,salavat getirerek bir talebini Allah’a arz etmekte rastgele bir kötü yön,negatif bir fikir veya fiil yoktur     .

Bu salavatı veya bunun gibi salavatları okumak isteyenler, gündelik okuyabildikleri civarı okumaları kafidir,okuyamadıkları kadarını ertesi güne bırakabilirler .Ancak; başlanmış bir dua olduğu amaçlı şu kadarını bugün okuyup,birazını da bir hafta sonraya bırakmak birçok yerinde bir tutum olmayacaktır. Okumak isteyenler,gündelik olarak okuyabileceğini okur , gerisini ertesi gün devam ettirir.

Bu hale bir de şu bakımdan bakmakta fayda var: Peygamberimize (sav)   salat etmek ,salavat getirmek, zaten yapılmış meydana gelen işlerin ve edilen duaların en güzellerindendir .Şu civarı okudum,fayda vermedi demek doğru değildir.Kul duasının karşılığını muhakkak ki alacaktır.

Belki dileği kabul olacaktır,belki çektiği salavatlar hürmetine duası yerini bulacaktır,belki de bireyin hayrına olacak diğer bir sonuç çıkacaktır. Ama hangi biçimde olursa olsun,yapılmış meydana gelen dualar boş çevrilmeyecek ve bir biçimde kabul olunacaktır . Yeterki, insan ümitsizliğe düşmesin ve duasını ısrarla etmeye devam etsin.

Israrla diyoruz çünkü; duanın nasıl inşa edilmesi gerektiği ile ilgili yüce Rabbimiz bize yöntem gösteriyor ve açıkça,diğer hiçbir izaha sebep kalmayacak biçimde Araf Suresi 55 ve 56.Ayetlerinde haber veriyor:

“Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin.Bilesiniz ki O,haddi aşanları sevmez… .Allah’a korkarak ve (rahmetini)  umarak dua edin.Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti bir sürü yakındır.”

Bir önceki yazımız olan Sevgilimle Barışmak İçin Dua başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Dua Arkadaşın İle Paylaş

Tags: , , , , , , ,


Hakkımda

Her Türlü Soru,Fikir ve Bilgi Örenmek İçin WhatsApp Ulaşım 0532 367 13 25Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑